تبلیغات


تبلیغات
تولد یک انقلاب
تولد یک انقلاب
درباره وبلاگ
این وبلاگ شامل مطالبی پیرامون انقلاب جمهوری اسلامی ایران می باشد مطالبی در مورد بهمن 57 و ...
منوی اصلی
آرشیو وبلاگ
موضوعات مطالب
برچسب ها
جعبه ابزار

طراح قالب
در23 بهمن 1357 چه گذشت؟

http://s5.picofile.com/file/8108433792/motalashi.jpg


امروز مردم در شرایطی کارهای روزانه خود را شروع می کنند که ایران بعد از 2500سال حکومت پادشاهی و با سرنگونی رژیم 50ساله پهلوی در آغاز یک مسیر جدید قرار گرفته است . هزاران کشته و مجروح که تعداد زیادی از این افراد در 48ساعت گذشته و پیش از پیروزی نهایی انقلاب به شهادت رسیده اند گواه این مدعا است که برای پیروزی انقلاب اسلامی هزینه های فراوانی پرداخت شده است.

قدرت های بزرگ امروز و با گذشت یک روز از پیروزی انقلاب نظام جدید را به رسمیت میشناسند. البته لحن سخنان مقامات آمریکایی نشان دهنده نگرانی آنان از روند تحولات در ایران انقلابی است .

تکلیف ملت در بیان امام

با سقوط نظام 2500ساله شاهنشاهی رهبر انقلاب پیامی را خطاب به ملت ایران صادر و با تاکید بر این که پیروزی نهایی ملت ایران نزدیک است تذکراتی را به عنوان تکلیف شرعی ، الهی و تعهد ملی به مردم خاطرنشان می کنند .

امام در ابتدای بیانیه بسیار مهم خود تاکید می کنند کسانی که به مفاد آن عمل نکنند مخالفان خداوند تعالی و خائن به کشور و نهضت اسلامی هستند .

در این بیانیه می خوانیم ؛

1 ـ اکنون که دستگاه دیکتاتوری و ستمکاری برچیده شد، باید از هر نوع خرابکاری و چپاول و آتش‎سوزی و ظلم احتراز شود؛ و بر عموم است که از اینگونه اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی بشدت جلوگیری نمایند. آنان که دست به این اعمال وحشیانه می‎زنند خائن به مملکت و مخالف نهضت اسلامی هستند.

2 ـ باید ملت تا برقراری نظم از طرف دولت موقت، نظارت در حفظ مراکز عمومی از قبیل وزارتخانه‎ها و بانکها و دیگر مراکز دولتی و ملی بنمایند، و اموال ملت را نگذارند هدر برود. ملت عزیز! نگذارند بدخواهان منعکس کنند که با به هم خوردن رژیم فاسد، هرج و مرج و خرابکاری جای آن را گرفته است.

3 ـ به فرصت‎طلبانی که می‎خواهند با ماسک انقلابی از رژیم منقرض پشتیبانی کنند و نهضت را بدنام نمایند، مهلت فعالیت ندهید و ملت مسلمان باید ابتکار را به دست بگیرد.

4 ـ مأمورینی که از طرف جناب آقای نخست‎وزیر اسلامی مأموریت دارند، سربازان انقلابند و باید با آنان همکاری کنید؛ و اگر مخالفین مردم مسلمان خواستند کارشکنی کنند از آنها جلوگیری کنید.

5 ـ لازم است مردم هر چه زودتر از خیابانها به مساجد و مراکز اجتماع بروند و به فرمودۀ علمای اعلام و خطبای محترم گوش دهند. و بر علمای اعلام و خطبای بلاد است که به مساجد و مراکز عمومی تشریف برده و مردم را دعوت به صلاح و سداد کنند؛ و از اعمال خلاف شرع و خلاف مسیر نهضت بشدت جلوگیری نمایند و با بیانی رسا، مردم را از هرج و مرج و خرابکاری باز دارند و حکم شارع مقدس را ابلاغ نمایند.

6 ـ اکنون که قوای انتظامی، از قبیل ارتش و ژاندارمری و شهربانی، به ملت پیوسته‎اند بر عموم ملت لازم است که به هیچ وجه تعرض به آنان نکنند و آنان را چون برادر نگهداری کنند. و بر علمای اعلام است که مردم را ارشاد کنند که از قوای انتظامی، که تحت لوای حکومت اسلامی آمده‎اند، حمایت نمایند.(1)

هشدار امام : مواظب دست های خائن و غیر منزه باشید

با پیروزی انقلاب سیر حوادث به سرعت پیش می رود و امام بیانیه دوم خود را صادر کرده و اعلام میکنند ملت ایران وارث یک کشور زلزله زده و ویران است .

در بخشی از این بیانیه امام با تاکید بر تذکرات بیانیه قبلی خود می گویند « در چنین روزی که انقلاب است دستهای خائن و غیر منزه در کار است، و ممکن است خیانتکارها بخواهند بین شما تشتت بیندازند. باید جداً از خرابکاری اجتناب و مراقبت کنید که اگر کسانی خواستند خرابکاری و آدمکشی کنند یا به مراکز دولتی و ارتشی و کاخها و دیگر جاها حمله نمایند باید مانع بشوید؛ چون ایجاد تشتت خواهد کرد. اینها به اسلام و مملکت اسلامی خیانت است و باید از این قبیل خیانتها جلوگیری شود.»

حساس ترین روزهای اسلام و مسلمین

رهبر انقلاب با بیان اینکه این ایام حساسترین روزهایی است که بر اسلام و مسلمین می گذرد از مردم میخواهند اسلحه هایی که در دست دارند را به مساجد تحویل دهند « باید تمام اسلحه‎هایی که در دست مردم است جمع شوند. هر کس اسلحه‎ای پیدا کرد باید به مسجد محلۀ خود ببرد و به امام جماعت مسجد تحویل بدهد؛ و بعد این اسلحه‎ها از مساجد به کمیته آورده می‎شود، و کمیته این اسلحه‎ها را در اختیار سربازان اسلامی که برای دفاع از اسلام و مسلمین تدارک دیده شده‎اند می‎گذارد. فقط باید این سربازان مسلح باشند و دیگران نیازی به اسلحه ندارند. تسلیحات باید زیر نظرکمیته باشد. »

ایشان خرید و فروش اسلحه را حرام اعلام کرده و  ادامه می دهند « توجه داشته باشید که اسلحه فروشی حرام است؛ مال غیر است، مال ملت است؛ نه کسی باید بخرد و نه کسی باید بفروشد. کسانی که خریده‎اند باید اسلحه‎ها را به مساجد یا کمیته برگردانند. این اسلحه‎ها ذخایر ملت هستند؛ نباید از بین بروند. و اگر اشخاصی را دیدید که می‎خواهند این اسلحه‎ها را ببرند جداً ممانعت کنید و نگذارید که اسلحه‎ها دست افراد منحرف بیفتد.»

امام در این بیانیه وظیفه اداره شهرها را بر عهده کمیته هایی می گذارد که با نظر علما و معتمدین شهر شکل گرفته اند .

رهبر انقلاب به یکی از مهمترین مسائل روز نیز اشاره ای می کنند و آن خطر ایجاد تفرقه بین شیعه، سنی و اقلیت های مذهبی است .

این قسمت از بیانیه امام از آنجا اهمیت پیدا می کند که زمزمه هایی از شورش در مناطق سنی نشین کشور به ویژه ترکمن صحرا بلند شده است .(2)  عده ای به این بهانه که نظام جدید شیعی بوده و اهل سنت را به رسمیت نمی شناسد  به ایجاد اختلاف بین برادران مسلمان پرداخته اند .  امام در این بیانیه همه مسلمانان را برادر خوانده و می گویند «ما با مسلمین اهل تسنن یکی هستیم؛ واحد هستیم که مسلمان و برادر هستیم. اگر کسی کلامی بگوید که باعث تفرقه بین ما مسلمانها بشود، بدانید که یا جاهل هستند یا از کسانی هستند که می‎خواهند بین مسلمانان اختلاف بیندازند. قضیۀ شیعه و سنی اصلاً در کار نیست، ما همه با هم برادریم.»

ایشان خطاب به اقلیت های مذهبی نیز می گویند «اقلیتهای مذهبی هم خاطر جمع باشند که ما اطمینان می‎دهیم به آنها که در این مملکت زندگی عادلانه و مرفهی خواهند داشت و مورد پشتیبانی ما هستند. اسلام از اهل ذمه پشتیبانی می‎کند. اگر کسانی چیز دیگری می‎گویند برای تفرقه انداختن است.»(3)

قدرت های بزرگ انقلاب ایران را به رسمیت می شناسند

با پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران قدرت های بزرگ با رصد کردن اوضاع کشور پیروزی انقلاب را به رهبران و مسئولان جدید تبریک می گویند .

شوروی و چهار کشور مسلمان پاکستان ، سوریه ، موریتانی و لیبی امروز از اولین کشورهایی بودند که نظام جدید را برسمیت شناختند .

رئیس جمهوری آمریکا نیز اعلام کرد که آمریکا با دولت جدید ایران در تماس است و تلاش خواهد کرد با آن همکاری نزدیکی داشته باشد .

جیمی کارتر گفت : سفارت آمریکا در تهران گزارش داده است آقای بازرگان برای تامین ایمنی افراد آمریکایی تلاش فراوان کرده است .(4) 

کارتر همچنین گفت : اراده ملت ایران رژیم را سرنگون کرد .(5) 

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت : واشنگتن و تهران در جهت برقراری روابط عادی دیپلماتیک تلاش می کنند اما افزود این کار تا استقرار کامل دولت جدید میسر نخواهد شد .(6) 

چند ساعت پس از بیانیه مطبوعاتی کارتر شوروی نیز رسما اعلام کرد که دولت موقت بازرگان را برسمیت شناخته و آماده است روابط حسنه ای با این دولت برقرار کند .(7) 

فرانسوا میتران رهبر حزب سوسیالیست فرانسه نیز امروز گفت : انقلاب ایران اثر مستقیمی بر کشورهای خاورمیانه خواهد داشت . وی پیش بینی کرد انقلابی از نوع انقلاب ایران در کشورهای اسلامی همسایه نیز روی خواهد داد . وی اضافه کرد : انقلاب ایران رژیم های مرتجع منطقه را زیر و رو خواهد کرد .(8) 

خوشحالی مسلمانان از پیروزی انقلاب ایران

چنان چه گفته شد کشورهای مسلمان جزو اولین دولت هایی بودند که انقلاب ایران را به رسمیت شناختند از دولت ها که بگذریم به ملل مسلمان میرسیم که انقلاب ایران به رهبری امام خمینی را امیدی برای مردم دیگر کشورهای اسلامی می دانند .

امروز در بیروت مردم با شلیک تیرهای هوایی پیروزی انقلاب ایران را جشن گرفتند و روزنامه های لبنان با تیترهایی نظیر «تهران در دست انقلابیون» و « پیروزی انقلاب ایران » گزارش های انقلاب ایران را به اطلاع مردم رساندند .

در شهر صیدا هزاران مسلمان شیعه به حمایت از امام خمینی رژه رفتند . آنها عکس های بزرگی از آیت الله خمینی و امام موسی صدر با خود داشتند .(9) 

امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان سوم شهریور ماه امسال بنا به دعوت معمر قذافی وارد لیبی شد و نهم شهریور ربوده شد .

امشب مردم صور نیز همراه و همگام با شیعیان صیدا پیروزی انقلاب ایران را با شلیک توپ و گلوله جشن گرفتند . 

همچنین امروز بسیاری از مدارس محله های غربی بیروت و صیدا بعنوان پشتیبانی از انقلاب و امام خمینی تعطیل بود ، برگزاری تظاهرات گسترده در شهرها و روستاهای لبنان و درحمایت از انقلاب ایران از دیگر رویدادهای این کشور بود .(10)  

سفارت اسرائیل تحویل فلسطینی ها شد

امروز سفارت اسرائیل در خیابان کاخ توسط مردم تسخیر و به مردم فلسطین هدیه شد. بر سردر نمای ساختمان سفارت بر روی یک تخته چوب نام دفتر آزادی بخش فلسطین نوشته شده و روی یک پارچه سفید نیز شعار « مرگ بر بختیار» دیده می شود .(11) 

تصرف کاخ نیاوران به دست مردم

در پی خروج ماموران گارد سلطنتی از کاخ نیاوران این کاخ به دست سربازان انقلاب افتاد و در اختیار مردم قرار گرفت .

ساعت 10و 30دقیقه صبح امروز گروه انبوهی از اهالی نیاوران برای تصرف کاخ نیاوران بسوی این محل حرکت کردند و پس از مدتی کاخ را به محاصره درآوردند . با تسلیم 150تن از ماموران گارد سلطنتی از ساعت 11سربازان انقلاب در محل کاخ مستقر شدند .  از ساعت 6بعد از ظهر نیز کاخ نیاوران به پاسدارانی که از سوی کمیته امام خمینی به محل اعزام شده بودند تحویل داده شد .

گفته می شود محوطه کاخ و احتمالا داخل آن مین گذاری شده است . به همین جهت به شدت از آن مراقبت می شود .(12) 

امروز مقر فرماندهی ساواک نیز به تصرف مردم در آمد . با آنکه ساواک در تهران ساختمان های مختلفی در اختیار داشت اما مقر اصلی آن در خیابان سلطنت آباد و در 3کیلومتری پادگان سلطنت آباد قرار دارد .

این مقر حدود ساعت 9پس از ساعتی زد و خورد  به دست مردم افتاد . با آن که اعلام شده بود محوطه وسیع و چمن کاری شده سازمان مین گذاری شده است پس از آن که مردم بی محابا از در و دیوار وارد ساختمان شدند 9نفر در اثر انفجار مین مجروح و یک نفر نیز شهید شد .(13) 

استعفای وزیر دربار

امروز علیقلی اردلان وزیر دربار از حضور در محل کار خودداری کرد و طی پیامی خطاب به کارکنان وزارت دربار اعلام کرد از امروز در آنجا سمتی ندارد . وی به هوشنگ دیده بان نماینده کارمندان دربار ماموریت داد تا مراتب همبستگی کارکنان دربار را به کمیته امام خمینی اعلام کند .(14) 

آغاز به کار نخست وزیر در کاخ

ساعت 10 و 30دقیقه امروزهیئتی از طرف مهندس بازرگان به مقر نخست وزیری در خیابان کاخ مراجعه کرد و کاخ نخست وزیری را تحویل گرفت  ، بازرگان از بعد از ظهر امروز کار خود را در این مکان شروع کرد .(15) 

وی ساعت دو و بیست دقیقه بعد از ظهر به محل ساختمان نخست وزیری رفت و ضمن معرفی سرپرست نخست وزیری و دو معاون خود رسما شروع به کار کرد .

مهندس بازرگان در جمع کوچکی از کارکنان نخست وزیری مهندس هاشم صباغیان را به عنوان معاون نخست وزیر در امور انتقال قدرت و دکتر ابراهیم یزدی را به عنوان معاون نخست وزیر در امور انقلاب و مهندس عباس امیر انتظام را به عنوان سرپرست نخست وزیری به آنان معرفی کرد .

وی همچنین اظهار داشت که تمام کارکنان فعلا می توانند در پست های خود مشغول به خدمت باشند تا در جریان کار و بعد از بررسی و مطالعه تصمیمات منطقی گرفته شود .

مهندس بازرگان از کارکنان اعتصابی نخست وزیری نیز درخواست کرد که به سر کارهای خود بازگردند.(16)

امروز قرار بود مهندس بازرگان در محل نخست وزیری با خبرنگاران مصاحبه کند که به علت تیراندازی شدید در اطراف کاخ از ورود خبرنگاران به محل نخست وزیری جلوگیری شد و بازرگان فقط در جلسه مغارفه کارکنان کاخ شرکت کرد .(17) 

تحویل ستاد ارتش به نمایندگان بازرگان

فرماندهان نیروهای سه گامه زمینی ، هوایی و دریایی ارتش امروز استعفای خود را به امام خمینی تسلیم کردند .(18) 

ستاد ارتش نیز یک روز پس از پیروزی انقلاب رسما تحویل نمایندگان دولت جدید شد . یک سخنگوی دفتر نخست وزیر در این مورد اظهار داشت : هیاتی به این منظور به ستاد ارتش رفت و مراسم تحویل ستاد را انجام داد . وی اضافه کرد : بدستور مهندس بازرگان نخست وزیر موقت ، تا انتخاب فرماندهان نیروها و یگان های ارتشی ، معاونان آنان کارها را برعهده خواهند گرفت .

امروز همچنین گفته شد تا تعیین وزرا دولت موقت معاونان فعلی وزارتخانه ها کارها را انجام خواهند داد.(19)

قرنی رئیس ستاد ارتش شد 

امروز گفته شد از طرف مهندس بازرگان تیمسار سرلشگر ولی الله قرنی به سمت ریاست ستاد ارتش منصوب شده است .(20) 

سپهبد محمد علی نوروزی از امروز به سمت کفالت شهربانی دولت موقت منصوب شد .وی تا قبل از احراز این سمت معاونت شهربانی را بر عهده داشت .(21) 

تخلیه نیروی هوایی از فرودگاه مهرآباد

از ساعت 3بامداد امروز با تخلیه نیروی هوایی از فرودگاه مهر آباد افراد انقلابی مسلح با همکاری تعدادی از کارکنان هواپیمایی کشوری کنترل فرودگاه مهرآباد را عهده دار شدند .

در ضمن باندهای فرودگاه مهرآباد از دیشب تا اطلاع ثانوی بسته شده است .

افراد نیروی هوایی در حال حاضر عهده دار نگهبانی از قسمت های مربوط به هواپیماهای شکاری در فرودگاه مهرآباد می باشند.(22) 

خلع سلاح مردم به نام کمیته

امروز در چند مورد افرادی که خود را وابسته به کمیته انقلاب معرفی می کردند درصدد برآمدند نیروهای مسلح مردم را خلع سلاح کنند . بدنبال تماس گروه ها و نیروهای مسلح با کمیته انقلاب و نظر خواهی از امام خمینی اعلام شد : هیچکس حق ندارد بنام کمیته انقلاب افراد مسلح را خلع سلاح کند .(23) 

شلیک به مردم از هتل اوین

ساعت 12 امروز از هتل اوین به سوی جمعیتی که در محوطه زندان اوین بودند آتش گشوده شد . در این حادثه دو نفر کشته شد . این تیراندازی حدود نیم ساعت به طول انجامید و سرانجام شلیک کنندگان با بلند کردن پرچم سفید تسلیم شدند . گفته می شود تعدادی از زندانیان به دلیل بسته بودن درهای الکتریکی همچنان درون زندان به سر می برند .(24) 

ترور جانشین فرمانده گارد جاویدان

جانشین فرمانده گارد جاویدان ترور شد . صبح امروز محمد امین بیگلری جانشین فرمانده گارد جاویدان به ضرب 3گلوله کشته شد . گفته می شود وی بدست راننده اش کشته شده است . تیمسار بیگلری از کسانی بود که شب 22بهمن اعلام کرده بود گارد به ملت پیوسته است.(25)

احزاب از راه می رسند

حزب توده با انتشار بیانیه ای خواستار لغو محدودیت هایی شد که رژیم سابق برای حضور آنان وضع کرده بود. در این بیانیه که از پاریس منتشر شد آمده است حزب توده آماده همکاری صادقانه با دولت مهندس بازرگان است .(26) 

سازمان مجاهدین خلق ایران نیز با انتشار اولین اطلاعیه خود رسما با نام «جنبش ملی مجاهدین» اعلام موجودیت کرد . اطلاعیه مجاهدین که با آیه «فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما» شروع شده است از هواداران می خواهد  از دستاوردهای انقلاب حفاظت کرده و به استمرار اهداف ضد امپریالیستی آن بپردازند .(27) 

آخرین آمار شهدا

آمار رسیده تا ساعت ده و سی دقیقه صبح روز 23بهمن حاکی از این بود که بر اثر حوادث 48ساعت اخیر تنها در 38بیمارستان تهران تعداد 654نفر به شهادت رسیده و تعداد 2703مفر نیز مجروح شده اند . در شهرستان ها نیز تا این ساعت 310نفر کشته شده اند . در تهران و شهرستان ها جمعا 14مامور ساواک کشته شده اند . تا این ساعت انقلاب مردم در دو روز گذشته بیش از 950شهید داشته است .(28) 

قطب‌زاده رئیس رادیو و تلویزیون شد

مهندس بازرگان در اولین اقدام بعد از پیروزی انقلاب، صادق قطب‌زاده را به سمت سرپرست رادیو و تلویزیون ملی ایران منصوب کرد .(29)

پی نوشت:

1- صحیفه امام ، جلد 6، صفحه 128

2- یک روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی شایعاتی در مناطق ترکمن نشین کشور دهان به دهان منتشر شد مبنی بر این که نظام جدید به انتقام چماق به دستان ترکمنی که در نظام سابق به آزار و اذیت انقلابیون پرداخته بودند شیعیان را مسلح کرده است ، این شایعات و ایجاد کمیته ستاد مرکزی خلق ترکمن صحرا باعث به وجود آمدن فجایع زیادی در این مناطق شد تا آنجا که به دستور امام و با همیاری سپاه و ارتش غائله ترکمن صحرا فرو نشست . بیانیه امام در این شرایط که هنوز دو روز از پیروزی انقلاب اسلامی نمی گذرد و اشاره به توطئه ایجاد تفرقه بین اقلیت های دینی و مذهبی ناظر بر این ماجرا است .


برچسب‌ها: 23 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 20:18  توسط گمنام 
22 بهمن، اعلام بی‌طرفی ارتش و پیروزی انقلاب اسلامی

با فرمان امام خمینی  در روز 21 بهمن حکومت نظامی و دستور منع آمد و شد در خیابان های تهران شکسته شد و نبرد مردم با تانک های رژیم که صدها شهید و مجروح برجای گذاشت کار را به جایی رساند که سران ارتش صلاح را در این دیدند که اعلام بی طرفی کنند.

بی طرفی ارتش همزمان با هشدار امام مبنی بر این که در صورت ادامه  کشتار مردم ایشان مجبور به اعلام حکم جهاد خواهند شد اندک امید بختیار به نتیجه بخش بودن کودتای نظامی در لحظات آخر را نیز نقش بر آب کرد تا اینکه او نامه استعفای خود را نوشته و تقدیم مهندس بازرگان کرد .

درخت انقلاب در این روز به ثمر نشست و رادیوی انقلاب  این پیروزی را به گوش جهانیان رساند : «اینجا تهران است ، صدای راستین ملت ایران ...»

 حکومت نظامی و هشدار امام

22بهمن ماه در حالی شروع شد که فرمانداری نظامی تهران از ساعت 4بعد از ظهر روز 21بهمن با اعلام مقررات منع آمد و شد فضای رعب و وحشت را به وجود آورده بود . در ساعت 2 بعدازظهر 21 بهمن، از رادیو اعلامیه فرمانداری نظامی تهران پخش شد. فرمانداری نظامی با ریاست سپهبد رحیمی در این اعلامیه ساعات منع عبور و مرور را از ساعت 30/16 تا 5 بامداد اعلام کرد و در اعلامیه بعد این زمان تا 12 ظهر 22 بهمن تمدید گردید.(1)

با این وجود امام خمینی در یک اطلاعیه اعلامیه حکومت نظامی را خدعه و خلاف شرع خوانده و تاکید کردند که مردم به مقررات منع عبور و مرور توجه نکنند .  امام در این اطلاعیه به مسئولان کشتارهای اخیر هشدار می دهند که اگر جلوی تعدیات و وحشیگری ها گرفته نشود دستور جهاد خواهند داد .

در بخشی از اعلامیه امام می خوانیم : من با آنکه هنوز دستور جهاد مقدس نداده‎ام، و نیز مایلم تا مسالمت حفظ و قضایا موافق آرای ملت و موازین قانون عمل شود لکن نمی‎توانم تحمل این وحشیگریها را بکنم؛ و اخطار می‎کنم که اگر دست از این برادرکشی برندارند و لشکر گارد به محل خودش برنگردد و از طرف مقامات ارتشی از این تعدیات جلوگیری نشود، تصمیم آخر خود را به امید خدا می‎گیرم و مسئولیت آن با متجاسرین [1] و متجاوزین است. (2)

این اعلامیه سرنوشت روز 22بهمن را رقم میزند .

 بیطرفی ارتش و بیانیه امام

صبح 22 بهمن 1357 فرماندهان ارتش آماده شدند تا در جلسه شورای عالی ارتش در ستاد کل بزرگ ارتشتاران حاضر شوند. در ساعت 30/1 تعدادی از فرماندهان،‌معاونین، رؤسا و مسئولان سازمان‌های ارتش در این جلسه حضور پیدا کردند. مهمترین این افراد عبارت بودند از: عباس قره‌باغی، جعفر شفقت، حسین فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، احمدعلی محققی، امیرحسین ربیعی، کمال حبیب‌اللهی و عبدالعلی بدره‌ای.

جلسه با سخنان ارتشبد قره‌باغی آغاز شد که طی آن به تشریح وضعیت نیروهای ارتش و مشکلات آنها پرداخت.

عبدالعلی بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی از کمبود نیروهای تحت امرش برای کمک به فرمانداری نظامی و جلوگیری از ورود گردان پیاده لشگر قزوین پرده برداشت. آنچه در این جلسه گفته شد، همه حکایت از ناتوانی ارتش در برابر انقلاب داشت. سپهبد حاتم خطاب به فرماندهان ارتش گفت:

به طوری که تیمساران ملاحظه می‌کنید، با توجه به آخرین وضعیت خصوصی یگانها که فرماندهان نیرو تشریح کردند،‌به عللی که همه می‌دانیم، ارتش در موقعیت خاصی قرار گرفته است که نیروها بنا به اظهار فرماندهانشان قادر به انجام علمی نمی‌باشند. از طرف دیگر اعلیحضرت رفته‌اند و بنا به اظهار نخست‌وزیر، مراجعه نمی‌کنند. ماه‌ها است که امور کشور تعطیل است. آیت‌الله خمینی خواهان جمهوری اسلامی است. تمام ملت ایران هم عملا در این مدت نشان داده‌اند که پشتیبان و خواستار جمهوری اسلامی هستند. بختیار هم با توجه به اظهاراتش در مجلس و همچنین در مصاحبه‌هایش می‌خواهد جمهوری اعلان کند ولی طرفدار در بین مردم ندارد، پیشنهاد من این است که در این مناقشه سیاسی ارتش خود را کنار کشیده و مداخله ننماید.

ساعت یک بعدازظهر اعلامیه ارتش مبنی بر بی‌طرفی از رادیو پخش شد. شورای عالی ارتش در این اعلامیه از سربازان خواست تا به پادگان‌ها باز گردند(3) 

فرماندهان‌ نظامی نیز‌ بعد از گزارش‌ وضعیت‌ به‌ این‌ نتیجه‌ رسیدند که‌ استقامت‌ بیهوده‌است‌ و ارتش‌ باید اعلام‌ بی‌طرفی‌ کند. متن‌ اعلامیه‌، بی‌طرفی‌ ارتش‌ به‌ این‌ شرح‌ از اخبارساعت‌ 13 و سپس‌ 14 رادیو (4) منتشر شد :

«ارتش‌ ایران‌ وظیفه‌ی‌ دفاع‌ از استقلال‌ و تمامیت‌ کشور عزیز ایران‌ را داشته‌ وتاکنون‌ در آشوب‌های‌ داخلی‌ سعی‌ نموده‌ است‌ با پشتیبانی‌ از دولت‌های‌ قانونی‌این‌ وظیفه‌ را به‌ نحو احسن‌ انجام‌ دهد. با توجه‌ به‌ تحولات‌ اخیر کشور، شورای‌عالی‌ ارتش‌ در ساعت‌ 30/10 تشکیل‌ و به‌ اتفاِ آراء تصمیم‌ گرفته‌ شد که‌ برای‌جلوگیری‌ از هرج‌ و مرج‌ و خون‌ریزی‌ بیشتر بی‌طرفی‌ خود را در مناقشات‌سیاسی‌ فعلی‌ اعلام‌ و به‌ یگان‌های‌ نظامی‌ دستور داده‌ شده‌ که‌ به‌ پادگان‌های‌ خودمراجعه‌ نمایند. ارتش‌ ایران‌ همیشه‌ پشتیبان‌ ملت‌ شریف‌ و نجیب‌ و وطن‌پرست‌ایران‌ بود و خواهد بود و از خواسته‌های‌ ملّت‌ شریف‌ با تمام‌ قدرت‌ پشتیبانی‌می‌نماید.»(5)

فرمانداری نظامی تهران نیز طی اعلامیه شماره 43از نظامیان خواست به پادگان ها برگردند . در این اعلامیه آتش سوزی ها ، تخریب ها و نیز تیر اندازی های صورت گرفته به سوی مردم به عوامل خارجی آموزش دیده نسبت داده شد . (6)

امام خمینی نیز با اطلاع از عقب نشینی ارتش بیانیه بسیار مهمی صادر کرده و نکاتی را به ارتش و ملت تذکر دادند :

1- ملت عزیز و شجاع با کمال مراقبت از اوضاع و در عین حفظ آمادگی برای دفاع احتمالی، در صورتی که نیروی ارتش به پادگانهای خود رفته‎اند، آرامش و نظم را حفظ نمایند.

2- اگر اخلالگران بخواهند با آتش‎سوزی و خرابکاری فاجعه به بار آورند، آنان را به وظیفۀ شرعی و انسانی‎شان آگاه گردانند و نگذارند این قبیل کارها موجب هتک حرمت ملت شود.

3- به سفارتخانه‎ها حمله نکنند. و اگر خدای نخواسته ارتش باز به میدان آمد، واجب است آنان را با شدیدترین وجه دفع کرده با تمام نیرو و قدرت از خود دفاع نمایند.

4- به امرای ارتش اعلام می‎کنم که در صورت جلوگیری از تجاوز ارتش و پیوستن آنان به ملت و دولت قانونی ملی اسلامی، ما آنان را از ملت و ملت را از آنان می‎دانیم و مانند برادران با آنان رفتار می‎نماییم.(7)

هشدار امام به مردم مبنی بر اینکه به سفارتخانه ها حمله نکنند، نشان از نگرانی ایشان داشت. عصر امروز تعدادی با هجوم به سفارت انگلیس و خلع سلاح ماموران محافظ وارد محل سفارت شدند. (8) رهبر انقلاب تلاش داشت با کمک مردم از ایجاد جو هرج و مرج جلوگیری کند .

 

استفتاء از امام

در همین روز 22 بهمن امامبه استفتای تعدادی از ارتشیان، نیروهای نظامی و انتظامی پاسخ می دهند . آنها از امام پرسیده اند :

همۀ افراد ارتش در موقع اخذ سردوشی یا اخذ درجه، در مورد حفظ تاج و تخت رژیم سلطنتی، به خداوند و قرآن کریم قسم یاد می‎کنند؛ مستدعی است نظر و فتوای خودتان را در مسئلۀ عدول از این قسم و پیوستن به نهضت عظیم اسلامی بیان فرمایید.

و امام اینگونه پاسخ می دهند : قسم برای حفظ قدرت طاغوتی صحیح نیست و مخالفت با آن واجب است؛ و کسانی که این نحو قسم خورده‎اند باید بر خلاف آن عمل کنند. والسلام علیکم و رحمة‎اللّه‎ و برکاته.(9)

 

استعفای فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش

فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش با حضور در خدمت امام خمینی، استعفای خود را تقدیم کرده و گروه های مسلح نیز با مراجعه به منزل امام پشتیبانی خود را از انقلاب اعلام کردند .(10) 

 سقوط پادگان ها و آزادی زندان ها

در این روز به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمان زندان کمیته مشترک به تصرف مردم در آمد. در تسخیر شهربانی سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران توسط مردم دستگیر شد . پادگان باغشاه و دانشکده افسری، دبیرستان نظام، زندان جمشیدیه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد یکی پس از دیگری تسلیم شدند و آخرین مرکزی که به تصرف درآمد رادیو و تلویزیون بود.

از ساعت 3بعد از ظهر هجوم مردم برای تصرف پادگان جمشیدیه آغاز شد و سرانجام پس از چندین ساعت نبرد مسلحانه این پادگان به تصرف مردم در آمد . در جریان تصرف پادگان جمشیدیه نعمت الله نصیری رئیس سابق ساواک دستگیر شد و مردم او را به کمیته امام خمینی منتقل کردند. (11)

در جریان حمله به این پادگان گروهی از وزرا و مقامات رژیم سابق نیز که زندانی بودند بمجرد حمله مردم درصدد فرار بودند که توسط مردم دستگیر و به کمیته امام خمینی تسلیم شدند .(12) 

ساعت چهار و سی دقیقه عصر مردم با حمله به باشگاه افسران پس از چند ساعت درگیری آنجا را نیز به تصرف در آوردند. پس از باشگاه افسران مردم به ستاد ارتش در نزدیکی این باشگاه هجوم برده و آنجا را نیز از دست رژیم خارج ساختند. انقلابیون سربازان داخل ستاد ارتش را به بیمارستان شرکت نفت منتقل کرده و پس از دادن لباس شخصی و مبالغی پول آنان را راهی شهرهایشان کردند.

مردم همچنین با هجوم به زندان قصر آنجا را نیز تصرف و زندانیان را آزاد کردند . 3500زندانی قزلحصار کرج نیز بعد از ظهر امروز با شکستن درهای زندان گریختند.

ساختمان کمیته مرکز عملیاتی ساواک و مرکز شهربانی نیز بدنبال یک نبرد 4ساعته به تصرف مردم در آمد و گروهی از کارکنان آن دستگیر شدند .

پادگان عباس آباد نیز بعد از ظهر امروز بدون مقاومت تسلیم انقلابیون شد و مردم صدها قبضه اسلحه موجود در این پادگان را به غنیمت گرفتند .

قبر رضا شاه در شهر ری به دنبال 6ساعت زد و خورد مسلحانه و بهای 26کشته و 50مجروح تحویل کمیته انقلاب شد . (13)

 استعفای نمایندگان و تصرف مجلس توسط مردم

لایحه انحلال سازمان اطلاعات و امنیت کشور ساواک و لایحه نحوه تعقیب نخست وزیر و وزیران و طرز تشکیل هیئت منصفه از تصویب نهایی مجلسین گذشت و برای اجرا به دولت ابلاغ شد . این دو لایحه از سوی بختیار تقدیم مجلس شورای ملی شده بود . بختیار هنگام طرح لوایح مذکور در جلسه حضور داشت.(14)

شاید این آخرین مصوبه مجلس شورای ملی بود چرا که پس از این مصوبه دکتر جواد سعید رئیس مجلس شورای ملی اعلام کرد اکثریت قاطع نمایندگان مجلس شورای ملی همبستگی خود را با انقلاب عظیم ایران به رهبری امام خمینی ابراز داشته اند .

از سوی دیگر در این روز نمایندگان مجلس شورای ملی به سفارش جواد سعید رئیس مجلس به طور دسته‌جمعی استعفا دادند.(15)

گروهی از رزمندگان که برای در اختیار گرفتن مجلس شورای ملی بطرف بهارستان حرکت کرده بودند با مقاومت شدید گارد مجلس روبرو شدند ولی این مقاومت نیز پس از یک ساعت تیراندازی از سوی طرفین شکسته شد ، عده ای از مهاجمان که قصد داشتند کتابخانه مجلس را به آتش بکشند با هوشیاری مردم و تعدادی از خبرنگاران و نویسندگان که در محل حضور داشتند در این کار خود ناکام ماندند . (16)

 

بختیار : اوضاع از دست آیت الله خمینی خارج شده است

در حالی که اوضاع برای حکومت اصلا مناسب نبود و نیروهای نظامی از روزهای گذشته به انقلاب پیوسته ارتش نیز روز22بهمن اعلام بیطرفی کرده بود، بختیار گفت اوضاع از دست آیت الله خمینی خارج شده (17) و در صورتی که وی به عنوان نخست وزیر استعفا دهد در کشور کودتا خواهد شد. (18)

با این وجود تلاش برخی از دوستان بختیار و نیز نزدیکان مهندس بازرگان نتیجه  داد و بنا شد جلسه‌ای با حضور بازرگان، بختیار و قره‌باغی تشکیل گردد. عباس امیرانتظام درباره این جلسه گفت: قبل از جلسه، بختیار به من تلفن زد و گفت استعفای خود را در جلسه تسلیم خواهد کرد. ولی وی در این جلسه حاضر نشده و تنها استعفا نامه خود را فرستاد.

عصر امروز رادیو اعلام کرد بختیار بعد از اعلام استعفا خود کشی کرده است ولی این شایعه توسط مهندس بازرگان تکذیب  شد .(19) 

 

اینجا تهران است ، صدای انقلاب

انقلاب به لحظات حساس خود می رسد ، با تصرف رادیو و تلویزیون دیگر امیدی به بقای رژیم 2500ساله نیست .

بالاخره ساعت موعود فرا می رسد ، رادیو تهران که از ساعت 11 ظهر 22 بهمن در محاصره نیروهای مردمی قرار داشت،‌در ساعت 2 بعدازظهر کاملا در اختیار آنان قرار گرفت .(20)  آیت الله محلاتی نخستین بیانیه انقلاب را قرائت می کند:

«توجه بفرمائید، توجه بفرمایید. اینجا تهران صدای راستین ملت ایران، صدای انقلاب است»(21)

عصر امروز در پی تسخیر رادیو و تلویزیون آیت الله طالقانی اعلام کرد که کارکنان اعتصابی رادیو و تلویزیون باید در کنار دیگر افراد ملت به راه انقلاب ادامه دهند . همزمان با انتشار این پیام جمعی از کارکنان رادیو و تلویزیون ملی ایران که همراه با ملت در مبارزات خیابانی شرکت داشتند به سازمان بازگشتند . (22)

 امام : مردم با دولت موقت همکاری کنند / آرامش خود را حفظ کنید

با سقوط رژیم شاهنشاهی هر آن احتمال می رود که عده ای با سوء استفاده از اوضاع به وجود آمده به خرابکاری بپردازند ، امام که هنوز پیروزی را کامل نمی داند و احتمال می دهد عده ای با نفوذ در صفوف ملت دست به خرابکاری بزنند بیانیه دیگری را صادر می کنند .

در بخشی از این بیانیه که در ساعت5:45از رادیو پخش می شود(23)  آمده است «شما در جریان مبارزات گذشته، رشد اسلامی و انقلابی خود را آشکار کرده‎اید؛ و اکنون بیش از پیش لازم است این رشد را به جهانیان نشان دهید تا جهانیان بدانند مردم مسلمان ایران می‎توانند بدون قیمومت این و آن، راه سعادت خود را انتخاب نمایند. لهذا از شما می‎خواهم که اولاً مانع آشوب و هرج و مرج بشوید و نگذارید آشوبگران مغرض به عملیاتی از قبیل غارت، آتش‎سوزی، مجازات متهمان و از بین بردن آثار علمی و فنی و صنعتی و هنری و اتلاف اموال عمومی و خصوصی دست بزنند. دشمن برای خراب کردن چهرۀ نهضت از طریق نفوذ دادن افراد مفسد و مغرض در میان تودۀ مسلمان دست به چنین کارها می‎زند تا نهضت ما را ارتجاعی و وحشیانه قلمداد نماید. من اکیداً اعلام می‎کنم که هرکس دست به چنین عملیاتی بزند، از جامعۀ انقلابی ملت مطرود و در پیشگاه خداوند متعال مسئول است.»

امام در بخش دیگری از بیانیه خود اطاعت از دستورات رهبری و دولت موقت را رمز پیروزی دانسته و از مردم خواستند «دشمنانی که اسیر گرفته شده اند» را مورد خشونت و آزار قرار ندهند .

رهبر انقلاب در پایان بیانیه خود از مردم خواستند که با دولت موقت انقلاب اسلامی که وارث یک سلسله خرابیهای دولتهای فاسد گذشته است همکاری کنند . (24)

مهندس بازرگان طی یک نطق تلویزیونی، ضمن تشکر از آحاد مختلف مردم و خصوصا از اعلام بیطرفی ارتش در مسائل سیاسی گفت: تیمسار قره‌باغی(25)  در ملاقات حضوری، همکاری خود را با دولت موقت اینجانب اظهار نموده است.(26)

 

بازار داغ شایعات

ساعت نه و سی دقیقه شب شایعه ای منتشر شد که قسمتی از آب لوله کشی تهران بخصوص مناطق تهرانپارس و نارمک آلوده شده است ، تعدادی از مردم نیز با تلقین این موضوع به خود که از آب آلوده مصرف کرده بودند با اورژانس تماس گرفتند ولی مشخص شد که آب آلوده نیست (27) ، در شرایط بحرانی که نظام شاهنشاهی ساقط شده بود لحظه به لحظه بر دامنه شایعات افزوده می شد و این امر کار را بر مسئولان دولت موقت سخت کرده بود.

 

پیام های تبریک از دور و نزدیک ...

از سوی حضرات آیات مرعشی نجفی و شیرازی، اعلامیه‌های جداگانه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر گردید و پیروزی انقلاب اسلامی تبریک گفته شد.

آیت الله شریعتمداری نیز با انتشار بیانیه ای پیروزی انقلاب را تبریک گفته و از امرای ارتش که به خواست مراجع تقلید گوش کرده و به ملت پیوسته بوداند تشکر کرد .(28)

یاسر عرفات به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی طی تماس تلفنی با امام خمینی این پیروزی را به امام و ملت ایران تبریک گفت . (29)

طبق آنچه که در روزنامه‌ها اعلام شد در حوادث روزهای 21 و 22 بهمن 654 نفر شهید و هزاران نفر مجروح شدند.(30)


یکشنبه 22 بهمن 1357 - برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر کلیک کنید


برچسب‌ها: 22 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 20:9  توسط گمنام 
در21 بهمن 1357 چه گذشت؟

روز بیست و یکم بهمن ماه روز نبرد مسلحانه همه جانبه مردم و نیروهای دولتی بود. درگیری خونین مردم و لشکر گارد در این روز به اوج خود رسید؛ و جنگ تانک‌ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شد. امام خمینی (ره)تهدید کرد در صورت عدم جلوگیری از کشتار لشکر گارد حکم جهاد خواهد داد. در اینروز چندین کلانتری توسط گروههای مسلح مردمی تسخیر شدند که در نتیجه آن مقادیر زیادی اسلحه به دست مردم افتاد. در همین روز فرمانداری نظامی تهران اعلامیه شماره ۴۰ را انتشار داد؛ بموجب این اعلامیه رفت‌وآمد مردم از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد ممنوع اعلام شد. در پی اعلامیه مزبور اعلامیه دیگری صادر و منع عبور و مرور تا ساعت ۱۲ بامداد تمدید شد. مردم عملاً مقررات حکومت نظامی را باطل ساختند و تا صبح در خیابان‌ها با ایجاد حریق و راه بندان‌های متعدد مانع حرکت قوای نظامی می‌شدند.

شنبه 21 بهمن 1357 - برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر کلیک کنید


برچسب‌ها: 21 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 20:5  توسط گمنام 
در20 بهمن 1357 چه گذشت؟
در روز ۲۰ بهمن ماه که مصادف با روز جمعه بود، مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند تا سخنرانی رییس دولت موقت را استماع نمایند. در همین هنگام در غرب تهران درگیری شدیدی صورت گرفت؛ عده زیادی از افراد گارد شاهنشاهی به پادگان همافران نیروی هوایی حمله بردند و به محض آغاز درگیری آنان عده زیادی از جوانان وابسته به جناح‌های مختلف به نفع همافران وارد صحنه درگیری شدند. این درگیری خونین ده‌ها نفر کشته و مجروح بر جای گذاشت ولی در نهایت همافران توانستند حلقه محاصره نیروهای گارد را بشکنند.


برچسب‌ها: 20 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 20:1  توسط گمنام 
در19 بهمن 1357 چه گذشت؟
روز نوزدهم بهمن ماه بزرگ‌ترین راه پیمایی انقلاب صورت گرفت.

در قطعنامه پایانی راه پیمایی نخست وزیری مهدی بازرگان توسط تظاهرکنندگان تایید شد.

پنجشنبه 19 بهمن 1357 - برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر کلیک کنید


برچسب‌ها: 19 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 20:0  توسط گمنام 
در18 بهمن 1357 چه گذشت؟
1- امام خمینی(ره) در دیدار با روحانیون شهر اهواز گفت: ادامه نهضت یک تکلیف است.
2- فرماندار نظامی تهران به این دلیل که مردم به مقررات حکومت نظامی اهمیت نمی‌دهند، ساعات منع عبور و مرور را کاهش داد.
3- سیزده نفر دیگر از نمایندگان مجلس استعفا دادند.

4- مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اوضاع ایران اظهار نگرانی کرد.


چهارشنبه 18 بهمن 1357 - برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر کلیک کنید


برچسب‌ها: 18 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 19:57  توسط گمنام 
در17 بهمن 1357 چه گذشت؟
امام خمینی(ره) در سخنان خود گفت: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب ۱۳۵۷، عکس‌العملی مثبت داشته باشند.
در پاسخ به پیام‌های تشکر از سوی مردم و یا شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف به مناسبت ورود امام خمینی(ره) به کشور، از سوی او پیام تشکری خطاب به عموم انتشار یافت.
بازرگان موقتاً از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری نمود و به مدرسه علوی نقل مکان کرد.
تذکر: در حکم نخست وزیری ،امام خمینی(ره) از وی خواسته شده بود تا بدون واسبتگی حزبی و گروهی به پست نخست وزیری اشتغال یابد.
دکتر سعید، رییس مجلس شورا، در جلسه امروز مجلس اظهار داشت: بازگشت امام خمینی(ره)، مرجع عالیقدر تشیع را به خاک وطن از طرف خود و عموم نمایندگان خوش‌آمد می‌گویم.
دلوایح محاکمه وزرای سابق و انحلال ساواک، در جلسه مجلس شورا به تصویب رسید.
در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری، افسران جوان از سوگند وفاداری به شاه معاف شدند.
فلسفی پس از هشت سال ممنوعیت از سخنرانی، در حضور خمینی و مردم دیدار کننده با او، سخنرانی کرد.

برچسب‌ها: 17 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 19:55  توسط گمنام 
در16 بهمن 1357 چه گذشت؟

تعیین دولت موقت
امام خمینی(ره) در روز ۱۶ بهمن طی فرمانی مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر موقت تعیین و معرفی کرد. عصر همان روز در سالن سخنرانی مدرسه علوی یک مصاحبه مطبوعاتی بین‌المللی ترتیب داده شد، در این جلسه بازرگان برنامه و وظایف دولت موقت را تشریح کرد و افزود برگزاری همه پرسی درباره تغییر رژیم، برگزاری انتخابات مجلس موسسان و انجام انتخابات مجلس از وظایف این دولت است.


برچسب‌ها: 16 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 19:50  توسط گمنام 
در15 بهمن 1357 چه گذشت؟

1- امام خمینی(ره) طی یک سخنرانی جوانان را به ادامه تظاهرات و اعتصابات فرا خواندند.
۲- وزرای خارجه آمریکا و انگلیس طی دیدار دیوید اوئن از ژاپن، در مورد اوضاع ایران به گفتگو نشستند. بغداد نیز با اعزام هیأتی به عربستان، به بررسی اوضاع ایران و منطقه پرداخت.
۳- ژنرال هایزر، فرستاده ویژه آمریکا به ایران، با اتمام مأموریت حساس خود و مذاکرات مکرر با مقامات ایرانی، عازم آمریکا شد. سخنگوی وزرات خارجه آمریکا گفت: هایزر سعی کرد تا نظامیان ایران از بختیار حمایت کنند. وی به این علت ایران را ترک کرد که اقامت وی به احساسات ضد آمریکایی در ایران دامن می‌زد.
۴- همافران نیروی هوایی در بهبهان به عنوان طرفداری از امام خمینی(ره)، دست به راهپیمایی زدند.
۵- سیدمحمدباقر صدر با ارسال نامه‌ای از عراق برای امام خمینی(ره)، از اعتراضات ایران حمایت کرد.
۶- به مناسبت ورود امام خمینی(ره) به ایران، از سوی مرعشی نجفی تلگرامی برای او ارسال شد.
تذکر: برژنف از سیزدهم تا هفدهم ژانویه ۱۹۷۹، مطابق با بیست و سوم دی ماه ۱۳۵۷، در بلغارستان بسر می‌برده‌است.
۷- شهردار تهران در حضور امام خمینی(ره) استعفا کرد. امام سپس وی را مجدداً به عنوان شهردار منصوب کردند. جواد شهرستانی از سوی دولت بختیار ممنوع‌الخروج شد.
۸- گروهی از نمایندگان مستعفی مجلس شورا با امام خمینی(ره) دیدار کردند.


برچسب‌ها: 15 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 19:48  توسط گمنام 
در14 بهمن 1357 چه گذشت؟

ساعت ۹ بامداد روز شنبه ۱۴ بهمن در محل مدرسه شماره ۲ علوی یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور قریب به سیصد خبرنگار ایرانی و خارجی برگزار شد که در آن ابتدا خلاصه‌ای از نظریات آیت‌الله خمینی(ره) خوانده شد؛ سپس سوالات خبرنگاران آغاز گردید که خلاصه‌ای از پاسخ خمینی به این شرح بود :
کاری نکنند که مردم را به جهاد دعوت کنم، اگر موقع جهاد شد می‌توانیم اسلحه تهیه کنیم. دولت را بزودی معرفی خواهیم کرد. اعضای شورای انقلاب تعیین شده‌اند. از ارتش می‌خواهم هر چه زودتر به ما متصل شود. ارتشیان فرزندان ما هستند، ما به آنها محبت داریم باید به دامان ملت بیایند. قانون اساسی که تدوین شده به آراء عمومی گذاشته می‌شود تمام اتباع خارجی بطور آزاد در ایران زندگی خواهند کرد.


برچسب‌ها: 14 بهمن, بهمن 57, تولد یک انقلاب, انقلاب جمهوری اسلامی ایران, ایران
+ نوشته شده در  92/10/21ساعت 19:43  توسط گمنام